anasayfa yeni başlayanlar  oyuncular  antreman  ekonomi  klüp  maçlar  araçlar  
Taktik Merkezi *
  Kazanmak için iyi bir kadro asla tek başına yeterli değildir.Oyuncularınıza ve rakibinize göre ayarlanmış sıkı bir taktikle maç sonunda gülen taraf siz olacaksınız.
  Bu bölümümüzü hazırlarken dünya çapında en çok ziyaret edilen ve malesef Türkçe çevirisi olmayan "ABC of Tactics" makalesi üzerinden  yola çıktık.
     
         
Bölüm 1 :
4-4-2 Normal :
  Çoğu kullanıcının ilk maçlarında uyguladığı diziliş biçimidir,ekstra bir talimatın olmaması,ve ortalama oyunculardan iyi verim alınması bu taktiğin göze batan en önemli noktasıdır.

Avantajları :
  İyi defans,güçlü kanat atağı ve iyi göbek atak.
Dezavantajları: Zayıf orta saha.

En İyi karşı taktik ! : Üç iç-ortasaha oyuncusu sahaya sürmek ve bek oyuncularını defansif oynatmak bu taktiğin önünü kesebilir,ve sonrasında kanattan atak tercih edilebilir.

4-3-3 Normal :
 
Bir ortasaha oyuncusunun ekstra forvet olarak oynatılması ile oluşturulan bu taktiğin :

Avantajları: İyi defans,çok güçlü göbek atak değeri
Dezavantajları: Çok kötü orta saha.

En iyi karşı taktik ! : Rakibin Güçlü orta atak değerine karşı 3 iç-ortasaha oyuncusu ile çıkmak,ve defansın ortasını sağlam tutmak.
*Eğer rakip 4-3-3 dizilişini bir kanat oyuncusunu forvete çekerek,tek kanadını feda edip gerçekleştirmiş ise bu durumda kanattan atak sizin için iyi bir seçim olacaktır,ve ayrıca rakibin hangi kanadı feda edeceğini tahmin edebiliyorsanız ve o kadadın savunma oyuncusunu ortaya doğru oynatırsanız bu rakibin göbek ataklarını kesmek için size büyük bir şans verecektir.

   
   
         
4-5-1 Normal
 Bir Forvet oyuncusunun ekstra iç ortasaha olarak oynatılması ile elde edilen bu dizilişin :

Avantajları : İyi ortasaha oyuncuları ile çıkıldığı zaman bu taktik rakip atakların ortasahada keser ve diğer ataklar da defans oyuncuları tarafından kesilir.Defansif oynayan kullanıcıların vazgeçilmez taktiğidir.
Dezavantajları:Çok zayıf atak değeri.Özellikle çok zayıf göbek atak değeri.

En iyi karşı taktik ! : Bu taktiğe karşı,ortasahnızı güçlendirmek ve stoperinizi ofansif oynatmak akıllıca olacaktır.kanatlarda ve ortada üstünlüğü ele almanız gerekmektedir.Gol bulabilmek için birçok gol pozisyonuna ihtiyaç duyacaksınız.


3-5-2 (Simetrik/Asimetrik Defans)

Bir stoperi ekstra iç orta saha oynatarak simetrik bir defansa sahip olursunuz,eğer bek oyuncularınızından birine ekstra iç orta saha talimatı verirseniz,bu asimetrik defans dizilimi olacaktır.
 3-5-2 dizilimi hattrick'te en çok uygulanan diziliştir,güçlü atak ve orta saha değeri yanısıra bazı kullanıcılar kanat oyuncularını da ortaya doğru oynatarak mutlak ortasaha üstünlüğünü almaya yönelik sahaya çıkmaktadırlar.

Avantajları: Çok güçlü orta saha ve çok güçlü atak
Dezavantajları: Üç defans oyuncusu muhakkak ki bir yerde açık vereceklerdir.

En iyi karşı taktik ! : Rakibinizin zayıf noktalara saldırmalısınız,yukarda bahsettiğimiz gibi bazı kullanıcılar kanat oyuncularını ortaya doğru oynatmaktadırlar,ve çoğu maç aynı oyuncuya bu talimatı vermektedirler rakibin zayıf kanadından saldırmak size büyük avantaj sağlayabilir.Eğer 3-5-2 ye karşı ortayı almış iseniz maçı pratikte kazanmışsınız demektir.


5-3-2 Normal :

Bir orta saha oyuncusunun ekstra defans oynatılması ile elde edilen bu diziliş defansif amaçlı ve kontra atak için kullanılabilir.

Avantajları :   Çok güçlü göbek defans
Dezavantajları:Çok zayıf orta saha

En İyi karşı taktik : rakibin zayıf ortasahasına karşın güçlü ortasahanız ile pozisyon bulmaya çalışın,rakibin göbek defansı kalabalık olacağı için kanattan atak yapmayı deneyin.


3-4-3 Normal :
  Bir defans oyuncusunun(genelde stoperin) yerine ekstra forvet talimatıyla bir hucum oyuncusu konarak elde edilen dizilişin
 
Avantajları : Çok güçlü atak değeri
Dezavantajları :Defansta boşluk olması

En iyi karşı taktik : Rakibinizin bu saldırgan dizilişine karşı orta saha üstünlüğünü almanız için 3-5-2 taktiği önerilir.

     
     
 

5-4-1 Normal :

Bir forvetin yerine ekstra defans oyuncusu konarak hazırlanan bu dizilişin :

Avantajları : Kaya gibi sağlam bir defans
Dezavantajları : Çok zayıf atak değeri,özellikle çok zayıf göbek atak değeri.

En iyi karşı taktik : Ofansif defans oyuncuları kullanmak ve kanatlardan atak yapmak akıllıca olacaktır.

 

     

----->Sonraki Bölüm

     
           

Ansasayfa | Yeni Başlayanlar | Oyuncular | Antreman | Ekonomi | Klüp | Maçlar | Araçlar |
2007
bluzz.net