anasayfa yeni başlayanlar  oyuncular  antreman  ekonomi  klüp  maçlar  araçlar  
Taktik Merkezi *

Dizlişle ilgili önemli noktalar :
 • Diziliş tecrübesi bir taktiğin doğru işlemesi için en önemli etkendir,bildiğimiz gibi 4-4-2 diziliş tecrübesi herzaman "çok iyi" seviyesindedir ki bu da diziliş seviyesinde gelinebilecek en üst seviyedir.
  Diziliş ve bu dizilişe uygun bir taktik muhakkak uzun vadeli düşünülmelidir.Her hafta farklı bir dizilişle çıkmak size "karmaşa yemekten" başka birşey kazandırmaz.Unutulmamalıdır ki yükselen bir diziliş tecrübesi kullanılmadığı zaman düşmeye başlar.Eğer takım kaptanınızın tecrübesi yüksekse takımınız dizilişe çabuk adapte olmakta ve diziliş tecrübeniz daha hızlı yükselmektedir.Hatta takım kaptanınızın tecrübesi çok yüksek ise takımınızı karmaşa yemekten kurtarması ihtimal dahilindedir.
   
 • Antrenörünüz düşünce yapısı(ofansif/defansif) taktiğinize etki etmektedir,bunu dengelemek veya avantajını kullanmak sizin tercihinize kalmıştır.Ofansif düşünceli antrenör atak değerinizi artırıken,defans değerini düşürmektedir,defansif düşünceli bir antrenör ise tam tersi,defans değerini artırıp ofans değerini düşürmektedir.
   
 • Oyuncularınız taktiğinizdeki en önemli etkendir,elinizdeki kartları iyi kullanmaya bakın,tavsiyemiz bir taktik belirleyip o taktiğe göre kadronuzu yapılandırmanız ve buna göre kilit oyuncular transfer etmenizdir.18 dışındaki oyuncularınızı ortalama yetenekte seçmeniz (joker gibi).Size maaş yönünden avantaj sağlayacaktır.Antreman verdiğiniz mevki dışındaki oyuncularında joker olabilecek yetenekte olması daha iyi olur.
   
 • Takım ruhunuz da önemlidir,Sezonun maçı çıkmak takım ruhunuzu o maçtan sonra düşürecektir.Bunu sezonun en kritikmaçında kullanmalısınız.Eğer rakibiniz çok zayıfsa sakin oynamayı seçebilirsiniz.
   
 • Rakibinizi iyi tanırsanız en iyi taktiği seçersiniz.Muhakkak rakibinizin son maçlarına bakınız,büyük ihtimalle çoğu maça aynı diziliş ve aynı zayıf noktalar ile çıkacaktır.Bunlar taktiğinizi oluşturmanız için altın değerinde bilgiler sağlayacaktır.
 
 
Taktik çeşitleri

Kontra atak
sağlam defansınız ve atağınız fakat rakibinizden zayıf orta sahanız varken kullanın. Bu taktik sadece orta sahaya hakim değilseniz etkili olacaktır.
rakibinizin kaçırdığı pozisyon sonrası kontra atağa çıkma şansınız defansınızın defans yeteneği (1x) pas yeteneği (2x) ve tecrübesine bağlıdır. Kontra atağın gol olması forvetlerinize bağlıdır.
dezavantaj: sizin orta sahanız ve rakibin orta sahası karşılaştıktan sonra orta sahanızın %7sini kaybedersiniz. (Bu şu demektir: eğer orta sahanın %51ine sahip olacaksanız kontra atak taktiği etkisiz hale gelir ama hala orta saha kuvvetinizin %7sini kaybedersiniz ve böylece daha zayıf orta sahanız olur =kötü)
dizilişler: 4-3-3 Kontra Atağa uygun defanslar ile, 5-3-2 çok iyi forvetler ile

Kanattan atak
göbek atakları kanat ataklarına çevirmeye çalışır. Zayıf kanat defanslı rakibe karşı kullanılabilir.
göbek atağı kanada çevirme kabiliyeti kaleci hariç tüm oyuncuların pas yetenekleri toplamıyla hesaplanır. Ayrıca tecrübe ikramiyesi de eklenir. Bu kabiliyete bağlı olarak %20 ile %40 arası kanat atağınız artar.
dezavantaj: göbek defansı zayıflatır.
dizilişler: 2 ofansif kanat ve 2 bek ile oynayınız

Ortadan atak
kanat atakları göbek ataklara çevirmeye çalışır. Zayıf göbek defanslı rakibe karşı kullanılabilir.
kanat atağı göbeğe çevirme kabiliyeti kaleci hariç tüm oyuncuların pas yetenekleri toplamıyla hesaplanır. Ayrıca tecrübe ikramiyesi de eklenir. Bu kabiliyete bağlı olarak %20 ile %40 arası göbek atağınız artar.
dezavantaj: kanat defansı zayıflatır..
dizilişler: kanatlarınızı ortaya doğru oynatarak orta saha hakimiyeti kazanırsınız, 2 defansif bek bu durumda önemli rol oynayacaktır.

Pres
0:0 hedeflendiğinde oyundaki şans sayısı azaltılabilir.
şansları azaltma kabiliyeti kaleci hariç tüm oyuncuların defans yetenekleri toplamıyla hesaplanır. Güçlü oyuncuların defans yetenekleri iki kat sayılır.Ayrıca oyuncuların kondisyonu da önemlidir(çok iyi olmalı ). Tecrübe de pres yeteneğine etki eder.
dezavantaj: oyuncularınızın kondisyonu daha çabuk tüketir
pres veya başka bir taktik oynamak sakatlanma ihtimaline herhangi etki yapmaz.
dizilişler: 5-4-1, 4-5-1

Ev sahibi avantajı
bir takım kendi stadında deplasmandakinden daha iyi oynar. Bu derbi (aynı bölgeden iki takımın karşılaşması) dışında geçerlidir:
Böyle bir maçta iki takımdan hiçbirine avantaj yoktur!
Önceleri hattrickte daha kalabalık seyirci avantajı da vardı ama birçok kümenin sezon boyunca derbi yaşamak için bölge değiştirmesi nedeniyle kaldırıldı :D
 
   
   
Bölüm 2 :
Oyuncu Seçimi

Oyuncu Pozisyonları Öneme gore sıralanmış yetenekler  

standart mevki Gereken Ana yetenek Yan yetenek
Kaleci kalecilik     
Bek defans kanat
Stopper defans  
Kanat kanat, oyunkuruculuk,kondisyon defans, pas
İç ortasaha oyunkuruculuk, kondisyon pas, defans
Forvet golcülük pas
Kişisel talimatlar  Gereken Ana Yetenek  Yan Yetenek
Ortaya doğru bek defans   
Defansif bek defans  
Ofansif bek defans,kanat oyunkuruculuk, kondisyon
Ofansif stopper defans, oyunkuruculuk ,kondisyon  
Kanada doğru stopper defans kanat
Defansif kanat oyunkuruculuk, kondisyon, kanat defans
Ofansif kanat kanat, oyunkuruculuk, kondisyon pas
Ortaya doğru kanat oyunkuruculuk, kondisyon kanat, pas, defans
Ofansif iç ortasaha oyunkuruculuk, kondisyon pas
Defansif iç ortasaha oyunkuruculuk, kondisyon defans
Kanada doğru iç ortasaha kanat, oyunkuruculuk, kondisyon pas, defans
Defansif forvet golcülük, oyunkuruculuk, kondisyon pas
Kanada doğru forvet golcülük, kanat pas
   

*Yukarıdaki tabloda gördüğünüz ana ve yan özelliklere göre oyuncularınızı belirleyiniz.

Sürekli kafanızı kurcalayan bir diğer soru ise aynı mevkide oynayan iki oyuncudan hangisini seçmeli,olsa sanırım.

Oyuncularınızın yeteneği kadar Form+Tecrübe de çok önemli birer etkendir.(daha detaylı bilgi için bknz--->Oyuncular )
 Şöyle basitçe bir ipucu vermek gerekirse, Tercihlerinizi yapmanız gereken sıralama
Yetenek&Yan Yetenek-->Form-->Tecrübe olmalıdır.Bunlardan hangileri eşitse diğerlerinin önem sırasına göre kıyaslama yapınız.
Not: yetenek hesaplama formüllerini yazıp kafanızı karıştırmak yerine.Bunu hattrick-forever Sizler için çok daha detaylı olarak yapacak.
Türkçe olan bu programın yapımcısı Ankaralı Ophiuchus arkadaşımızdır.Emekleri için kendisine teşekkür ediyoruz.
 


                                  --->  Hattrick Forever

 
 Takımınız ile ilgili bütün bilgileri size sunacak,dizilişini için en iyi oyunculardan otomatik kadro oluşturacak bu harika programda ayrıca : sakatlık analizi,stadyum hesaplaması,antreman takibi ve oyuncu gelişimi,kaleci seviye hesaplaması gibi bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak araçlar bulunmakta.
  Bizce en iyi yardımcı program olan hattrick forever'ı tanıttıktan sonra gerisi size kalmış :)
 
----->Önceki Bölüm      

Ansasayfa | Yeni Başlayanlar | Oyuncular | Antreman | Ekonomi | Klüp | Maçlar | Araçlar |
2007
bluzz.net